Болгарія
Загальна інформація
Найменування держави: Республіка Болгарія
Державний устрій: парламентська республіка з розвинутим місцевим самоврядуваннямБолгарія карта
Столиця: Софія.
Свята:
1 січня — Новий рік
3 березня — Звільнення Болгарії
30 квітня — Великдень
1 травня — День праці
6 травня — День хоробрості і Болгарської Армії
24 травня — День болгарської писемності і культури
6 вересня — День Об’єднання Болгарії
22 вересня — День незалежності
25, 26 грудня — Різдво Христове

Площа:
Болгарії 110 912 кв. км. Протяжність з півночі на південь 550км., зі сходу на захід— 830км. Середня висота над рівнем моря — 480м. З точки зору географічного місцезнаходження, Болгарія більш ніж сусідні з нею держави заслуговує назви балканської країни, оскільки саме через її територію з північного заходу на південь проходить гірський ланцюг Балкани або Стара Планіна (стара назва — Хемус).Найвища вершина в країні — гора Муссала (2925м.), що належить до гірського комплексу Ріла, який примикає до Родопським гір на півдні країни. Гора одночасно і найвища на Балканах. Північний кордон Болгарії проходіт переважно по річці Дунай.

Географія:
Республіка Болгарія розташована в північно-східній частині Балканського півострова. Північна частина країни межує з Румунією, південна — з Туреччиною і Грецією, західна — з Сербією і Македонією, східна омивається Чорним морем. Площа Болгарії 110 993 кв. км. Протяжність з півночі на південь 550км., зі сходу на захід — 830 км. Середня висота над рівнем морить — 470м. Рельеф Болгарії різноманітний — тут зустрічаються просторі рівнини, горбисті райони, гірські ланцюги і масиви. Рівнинні і горбисті землі займають близько 70% території, гори — близько 30%. Найбільш високі гірські масиви — Ріла (вершина Мусала — 2925м), Пірін (вершина Віхрен 2914м) і Стара Планіна (вершина ім. Хрісто Ботева — 2376м). Величезною рівнинною областю є Дунайська горбиста рівнина. Для Чорноморського побережжя Болгарії характерна широка пляжна смуга, пересічена прямовисними скелями.

БолгаріяКлімат:
у Болгарії помірно-континентальний клімат, в південних районах переходить до середземноморського. В цілому він прохолодніший, ніж в інших місцях Європи на тій же географічній широті. Середня температура в січні в Софії: 4-2°С, в липні: 16-27°С. У Варні середня температура січня: 1-6°С, липня: 19-30°С.

Релігія:
православна релігія є в Болгарії переважаючої. Болгарську церкву очолює Патріарх, який спільно з Синодом митрополитів здійснюють верховну владу. Найбільш багаточисельний прошарок після православних в Болгарії складають мусульмани. За етнічною ознакою вони діляться на три групи:
— турки, що живуть компактними масами в областях Шумена, Разграда, Кирджалі, Хаськово;
— цигани, розкидані малими групами по всій країні;
— помаци, що були колись християнами, проте прийняли іслам під час турецької окупації в середині XVII ст. Вони зосереджені в основному в Родопах.

Мова:
Офіційна мова — болгарська. Вона належить до слов’янської групи мов. Самі древні слов’янські письмена написані кирилицею, створені братами Кирилом і Мефодієм. Її знаки і букви в основному запозичені з грецької азбуки і адаптовані з додаванням декількох букв. Саме ця абетка — кирилиця, з деякими змінами, існує з середньовіччя до наших днів у росіян, сербів і всього православного слов’янства. Читати болгарську кирилицю дуже легко. Немає труднощів у фонетиці та вимові.

Час:
Болгарія — знаходиться в одному часовому поясі з Україною.

Валюта:
Єдина грошова одиниця в Болгарії — лев, що складається з 100 стотинок. У обігу знаходяться купюри номіналом 2, 5, 10, 20, 50 і 100 лев і монети: 1, 2, 5, 10, 20 і 50 стотинок. Обмін валюти відбувається в банках, обмінних бюро (які зустрічаються на кожному кроці), в готелях, на пограничних пунктах, вокзалах і в інших місцях. У аеропортах і готелях курс обміну менш вигідний, чим при обміні в містах.Болгарський лев обмінюється на всі вільно-конвертовані валюти, проте, слід брати з собою євро. Обмінний курс оголошується щодня. Обмінні бюро відкриті повсюди. Але найнадійніше міняти валюту в банках. ніколи і ні в якому разі не потрібно обмінювати гроші на вулиці! Вас обманять на 100%!!! Туристичні ( дорожні ) чеки, Єврочеки і кредитні карти American Express, Visa, Master Card приймаються практично у всіх банках і крупних готелях. На курортах і в крупних містах добре розвинена мережа банкоматів.

Корисні поради: Болгарія
— Наклейте на свій багаж яскраві наклейки, що б Ви або інші пасажири не переплутали схожі сумки, упакуйте свій багаж в політелен, тим самим Ви запобіжите пошкодженню під час транспортування;
— Зберігайте митну декларацію до зворотного вильоту;
— При обміні іноземної валюти на болгарські леви зберігайте чеки, оскільки при зворотному обміні у Вас їх можуть попросити;
— Запишіть ім’я, прізвище і телефон представника приймаючої фірми;
— При поселенні в готель, уточніть на місці, що безкоштовно, що платно, що дозволене, що заборонене;
— Зберігаєте гроші, коштовності і авіаквитки в сейфі;
— Ключ від номера рекомендуємо залишати на рецепції;
— Захопіть із собою сонцезахисні окуляри і креми, і не нехтуйте головними уборами;
— На згадку про чудові моменти вашого відпочинку — не забудьте фотоапарат або відео камеру.

Транспорт:
На території Болгарії зручно користуватися автобусами. На автобусі ви без першкод дістанетеся до будь-якого великого міста країни. Проїзд коштує залежно від відстані наприклад, від Бургаса до курорту «Сонячний берег» вартість проїзду в один бік 3 лв., автобус вирушає через кожних 10 хвилин.

Електрика:
220 В, 50 Гц

Покупки:
Традиційні болгарські сувеніри — вишитий одяг, ароматна вода з пелюсток троянд, гончарні вироби, шкіра, срібло ручної роботи, вироби з міді і заліза. Оплачувати покупки потрібно в місцевій валюті, торгуватися прийнято лише на речовому ринку. При повторній покупці в деяких магазинах можливо отримати знижку в розмірі від 5 до 20% від вартості товару. Особливою популярністю користуються дублянки, шкірані куртки і взуття місцевого виробництва (співвідношення якість/ціна) і хутряні вироби з Греції.